Kobieta łapiąca się za bolące kolano

Ból kolan – wyjaśnienie

Kolana to jedne z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie, przez co są narażone na urazy, szczególnie wśród biegaczy, które mogą wywołać ból kolan. Przyjrzymy się teraz jego przyczynom i sposobom złagodzenia bólu stawów kolanowych.

Wylecz się z bólu

Objawy bólu kolan

Objawy problemów z kolanami mogą być różne i zależą od ich przyczyn oraz dotkliwości. Bóle kolan są powszechne.

Nagły ból w kolanie może się pojawić, gdy je przeforsujemy lub uszkodzimy.

01

Brak stabilności i słabość kolan, wrażenie jakby kolano miało nie podołać wysiłkowi to częsty problem związany z kolanami.

02

Innymi objawami mogą być: uczucie sztywności, blokowanie stawów, niezdolność do wyprostowania kolana – wszystko zależy od przyczyny.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból kolan?

W miarę upływu lat ból stawów staje się coraz częstszą dolegliwoscią. Jeśli masz nadwagę lub uprawiasz sport, również bardziej obciążasz te stawy. Ponieważ kolana są niezbędne do poruszania się, ich ból może uniemożliwić Ci uprawianie sportu i utrudnić wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie czy wchodzenie po schodach.

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Staw kolanowy składa się z trzech kości, ścięgien, które łączą z nimi mięśnie oraz więzadeł łączących kości i stabilizujących je. Dwa kawałki tkanki chrząstnej w kształcie litery „C” zwane łąkotkami pełnią funkcję amortyzacyjną, natomiast dwie „torebki” wypełnione płynem, kaletki maziowe, wspomagają wykonywanie płynnych ruchów przez kolana.

* Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 47.

Dlaczego bolą nas kolana?

Istnieje wiele czynników powodujących ból kolan: od urazów – takich jak naciągnięcia, skręcenia, naderwania ścięgien i uszkodzenia chrząstki – aż po choroby zwyrodnieniowe stawów czy zapalenia ścięgien oraz kaletki maziowej (płyn zbiera się w torebce amortyzującej staw kolanowy).

Urazy sportowe - piktogram

Urazy sportowe

Urazy kolan są powszechne wśród sportowców, którzy często cierpią z powodu zerwania więzadeł stanu kolanowego, co prowadzi do nagłego bólu kolana. Tak zwane „kolano biegacza” to kontuzja, która może dotknąć każdą osobę często zginającą kolana, na przykład podczas biegania, chodzenia, skakania i jazdy na rowerze. Objawia się jako ból w okolicy rzepki i może być wynikiem przeforsowania, nieprawidłowości kości nóg lub stóp oraz słabych mięśni.

Ikona przedstawiająca okolice stawu kolanowego

Inne przyczyny

Urazy kolan mogą postępować powoli, na przykład z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Utrudniające chodzenie problemy z biodrami lub stopami mogą doprowadzić do nierównego ułożenia kolan, a to z kolei – do powstania uszkodzeń. Jeśli cierpisz na nawet niewielki uraz kolana, bardziej prawdopodobne jest, że w przyszłości ulegniesz podobnym urazom.

Zlokalizuj źrodło twojego bólu - piktogram

Zlokalizuj przyczynę bólu

Urazy ścięgien lub pęknięcia łąkotek (chrząstek, które amortyzują i stabilizują stawy) mogą powodować ból na zewnętrznej i wewnętrznej stronie stawu kolanowego. Ból w przedniej części kolana może być spowodowany zapaleniem kaletki maziowej lub problemami związanymi z chrząstkami. Choroba zwyrodnieniowa stawów może skutkować bólem w tylnej części kolana.


Leczenie specjalistyczne

Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem. W zależności od przyczyny bólów kolan, można je diagnozować i leczyć na różne sposoby. Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Warto też skorzystać z 5 podstawowych zasad – ochrony, wypoczynku, chłodzenia, uciskania i unoszenia – i stosować je w domu. Można również przyjmować sprzedawane bez recepty środki przeciwbólowe lub działające miejscowo w celu złagodzenia ostrego (krótkotrwałego, ale nie poważnego) bólu i zmniejszenia stanu zapalnego. Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub wzmaga się, należy się udać do lekarza. Może on przeprowadzić badanie sprawdzające ruchomość stawu, ocenić zaawansowanie obrzęku, sprawdzić tkliwość, obecność siniaków i ciepłotę skóry, a także zalecić fizykoterapię oraz noszenie ortezy stawu kolanowego. Lekarz może również zlecić badania obrazowe, takie jak zdjęcie roentgenowskie, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Dodatkowo może zalecić ćwiczenia wzmacniające kolana, a także odpowiednie leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomogą przynieść ulgę i wyleczyć przyczyny bólu. Szczegółową metodę leczenia najlepiej ustalić podczas konsultacji z lekarzem.

Mężczyzna na rowerze górskim w scenerii gór i łąki

Co to jest „kolano biegacza”?

Sportowcy i biegacze są szczególnie podatni na urazy kolan.

Objawami kolana biegacza są:

  • Ból umiejscowiony z tyłu lub wokół rzepki kolanowej
  • Ból podczas zginania kolana
  • Ból wzmagający się podczas schodzenia w dół zbocza lub schodów
  • Obrzęk
  • Odczucie „strzelania” lub „chrobotania” w kolanie

Leczenie: wypoczywanie i nieobciążanie kolana, przyjmowanie leków przeciwzapalnych

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia fizyczne, a Twoje ciało

Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?

Dowiedz się więcej

Produkty Voltaren* vs choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest częstą przyczyną bólu stawów. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób produkt Voltaren MAX, może pomóc w złagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów.

*dostępne bez recepty

Dowiedz się więcej

O chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu (zapalenia stawów). Dowiedz się więcej na temat jej przyczyn i sposobów złagodzenia bólu.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 8.

Dowiedz się więcej