Mężczyzna łapiący się za bolący bark

Bóle barków – wyjaśnienie

Barki są szczególnie podatne na kontuzje, naderwania, zwichnięcia i uczucie bolesnej sztywności
zwane „zamrożonym barkiem”.
Przyjrzymy się teraz najczęstszym przyczynom bólu
barków i sposobom radzenia sobie z nim. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.

Wylecz się z bólu

Objawy bólu barków

Charakter bólu barków jest różnorodny, w zależności od przyczyny problemu. Można go odczuwać na wiele sposobów.

Ból barków można odczuwać przez cały czas lub tylko w chwilach, gdy chce się nimi poruszyć. Bolesność gdy wykonuje się nim ruchy może być tymczasowa lub trwała (wtedy wymaga diagnozy medycznej i leczenia).

01

W przypadku zapalenia ścięgien lub kaletki maziowej (gdy płyn zbiera się w torebce amortyzującej staw barkowy) dyskomfort pojawia się stopniowo. Mogą pojawić się trudności z zasypianiem na jednym z boków.

02

„Zamrożony bark” może powodować ból i uczucie zesztywnienia, a także ograniczać ruchomość całego barku.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból barków?

Dzięki barkom mamy możliwość podnoszenia ramion i swobodnego poruszania nimi. Kiedy pojawia się w nich ból, codzienne czynności, takie jak czesanie czy ubieranie się, mogą stać się trudne do wykonania. Ból barków utrudnia uprawianie sportu, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz sięganie nad głowę.

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Pierścień rotatorów to grupa mięśni i ścięgien znajdujących się w barku, które łączą ramię z łopatką. Ścięgna zapewniają stabilizację barku, a mięśnie umożliwiają poruszanie nim.*

72% ludzi spośród ankietowanych
doświadcza bólu barków.**

*[ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-rotator-cuff.
**Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014.

Dlaczego bolą nas barki?

Istnieje wiele powodów bólu barków. Jednym z nich może być na przykład zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej, zerwane ścięgno lub choroba zwyrodnieniowa stawów, które mogą powodować ból i uczucie ograniczenie ruchomosci w barku.

Bóle barku spowodowane zapaleniem kaletki maziowej, ściegień, uszkodzeniami chrząstki - piktogram

Zapalenie kaletki maziowej lub ścięgien, uszkodzenia chrząstki

Powodem bólu barków może być zapalenie kaletki maziowej (zapalenie „torebek” między kościami a tkankami miękkimi) lub zapalenie ścięgien (rozwijające się powoli zużycie ścięgien, powstałe na skutek przeforsowania). Ból może wystąpić w chwili zerwania ścięgna z powodu kontuzji lub długotrwałego zbytniego obciążania ścięgna. Staje się coraz częstszą przypadłością w miarę upływu lat, ponieważ ścięgna słabną z wiekiem.

Bolesne schorzenia barków - piktogram

Bolesne schorzenia barków

Zespół ciasnoty barkowej – pojawia się, gdy ścięgna mięśniowe zostaną uwięzione i często ocierają się o położoną wyżej kość. Może to powodować ból. W niektórych przypadkach pojawia się również „zamrożony bark”, bolesne uczucie zesztywnienia pojawiające się na skutek stanu zapalnego elastycznej tkanki otaczającej staw barkowy. Wyżej wymienione objawy należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie specjalistyczne

Aby złagodzić ból barku, można korzystać z dostępnych doustnych leków przeciwbólowych lub środków stosowanych miejscowo – stosowanych bezpośrednio na bark. Ciepłe lub zimne okłady również mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu. Jeśli odczuwany ból jest intensywny lub ulega pogorszeniu, zawsze zalecana jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi stosowne badanie, poszukując nieprawidłowości, obrzęków, deformacji, tkliwości lub osłabienia mięśni, a także sprawdzi zakres ruchu barku i jego siłę. Może ponadto wypisać skierowanie na badania obrazowe (np. RTG), a także polecić leki przeciwzapalne, który przeprowadzi stosowne badania. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia lekarz może polecić stosowanie leków przeciwzaplanych a także wykonywanie łatwych ćwiczeń rozciągających oraz fizykoterapię.

Kobieta przeciągająca się na plaży, łapiąca się za przedramię

Rozciągaj barki

Poniższe proste ćwiczenia na rozciąganie pomagają złagodzić ból i zapobiegają pojawianiu się podobnych objawów w przyszłości:

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Czym jest zapalenie?

Poznaj procesy powodujące stany zapalne, ich przyczyny i odczuwane skutki...

Dowiedz się więcej

O chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu (zapalenia stawów). Dowiedz się więcej na temat jej przyczyn i sposobów złagodzenia bólu.

Dowiedz się więcej

Fizjologia ciała

Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 78.

Dowiedz się więcej
grafika kołowa - 53% ludzi na świecie opsuje swój ból jako dotkliwy grafika kołowa - 53% ludzi na świecie opsuje swój ból jako dotkliwy