Zrozum ból

Co warto wiedzieć na temat łagodzenia bólu

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają różne produkty przeciwbólowe, by ułatwić Ci wybór odpowiedniego środka, który poradzi sobie z odczuwanym przez Ciebie bólem.

Rodzaje środków uśmierzających ból

Dostępne są leki uśmierzające na przykład bóle głowy, bolesność mięśni lub stawów i ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów. Istnieje wiele różnych rodzajów leków przeciwbólowych. Niektóre metody leczenia lepiej działają na pewne określone typy bólu, a gorzej – na inne. Dlatego też ważne jest dokonanie wyboru odpowiedniej, najbardziej skutecznej metody leczenia bólu. Każda z nich ma zalety i wady, ale na szczęście przy wyborze najkorzystniejszej metody leczenia danego bólu można skorzystać z pomocy specjalistów.

Posiadają oni specjalistyczną wiedzę dotyczącą wszystkich leków i mogą pomóc w znalezieniu najlepszej metody leczenia określonego bólu. Jeśli ból jest bardziej dotkliwy, należy skonsultować się z lekarzem, który zajmie się zidentyfikowaniem przyczyny bólu i zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Preparaty sprzedawane bez recepty stosuje się zazwyczaj w celu łagodzenia bólu ostrego, łagodnego aż po ból umiarkowany. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Choć wiele środków przeciwbólowych zawiera leki pomagające zmniejszyć ból i stany zapalne, istnieją również produkty niezawierające żadnych leczniczych substancji czynnych. Ich działanie opiera się zazwyczaj na ogrzewaniu lub schładzaniu obolałego obszaru w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęku.

CZY WIESZ, ŻE...?

Niektórzy ludzie rodzą się ze schorzeniem zwanym „analgezją wrodzoną”. Oznacza to, że nie są w stanie odczuwać bólu fizycznego.*

Rodzaje łagodzenia bólu - para wbija śledzie mocując namiot do podłoża

Środki przeciwbólowe (analgetyki)

Acetoaminofen (paracetamol) to środek przeciwbólowy łagodzący ból i zmniejszający gorączkę poprzez wpływ na części mózgu odbierające komunikaty o bólu i kontrolujące temperaturę ciała. Krótko mówiąc, mózg nie rejestruje bólu uszkodzonych obszarów ciała.
Acetoaminofen to substancja czynna znajdująca się w wielu lekach zarówno dostępnych bez recepty, jak i dostępnych jedynie za jej okazaniem. Nie są to wyłącznie leki przeciwbólowe, ale także lekarstwa na kaszel i przeziębienie.

*congenital insensitivity to pain - Genetics Home Reference. 2016. congenital insensitivity to pain - Genetics Home Reference. [ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: https://ghr.nlm.nih.gov/condition/ congenital-insensitivity-to-pain.


Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są dostępne do stosowania miejscowego lub doustnego, również bez recepty, jak i na receptę, w zależności od rodzaju i mocy danego leku. Leki NLPZ pomagają zmniejszyć gorączkę, obrzęki i stany zapalne, a także złagodzić ból. Typowe leki z rodziny NLPZ to: diklofenak, ibuprofen i aspiryna.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 30. 

Leczenie bez stosowania substancji leczniczych

 
Należy pamiętać, że przyjmowane doustnie leki z grupy NLPZ mogą niekiedy powodować działania niepożądane związane na przykład z przewodem pokarmowym lub sercowo-naczyniowym. Preparaty stosowane miejscowo mogą natomiast czasem podrażniać skórę w miejscu aplikacji.

Dowiedz się więcej

Czym jest ból?

Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.

Dowiedz się więcej

Rodzaje bólu i jego leczenie

Dowiedz się, jak leczyć określony rodzaj bólu.

Dowiedz się więcej

Jak działają produkty Voltaren?**

Dowiedz się, jak działają produkty Voltaren dostępne bez recepty, by uśmierzać ból, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać powrót do zdrowia.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 30.

**dostępne bez recepty

Dowiedz się więcej