Kobieta łapiąca się za bolące biodro

Dowiedz się więcej na temat bólu bioder

Staw biodrowy jest jednym z największych i najbardziej obciążonych stawów ludzkiego ciała. Właśnie dlatego ból biodra jest tak częstą dolegliwością. Przyjrzymy się teraz, w jaki sposób wiek i obciążenie ciała mogą powodować ból bioder, a także wpływać na swobodę ruchu. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.
Wylecz się z bólu

Objawy bólu bioder

Ból bioder może być odczuwany w różnych częściach ciała, takich jak uda, pachwiny, pośladki i staw biodrowy.

Czasami jedyną oznaką bólu bioder jest ból kolan. To stosunkowo częsty objaw nazywany „przeniesionym działaniem bólu”.

01

Ból bioder może stać się bardziej dotkliwy na przykład po wysiłku fizycznym takim jak długi spacer czy bieg.

02

Możesz zauważyć, że Twój zakres ruchów zmniejszył się, a ruchy biodra lub nogi są mniej swobodne. Jeśli ból jest długotrwały, możesz mieć kłopoty z chodzeniem.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból bioder?

Biodra odgrywają dużą rolę, stanowiąc jeden z najważniejszych elementów układu ruchu. Z tego powodu ból bioder może sprawić, że różne codzienne czynności staną się bolesne lub nawet niemożliwe do wykonania. Ból może się pojawić podczas wstawania z łóżka, spaceru, wchodzenia po schodach, nie mówiąc już o bieganiu. W poważniejszych przypadkach ruch lub obciążanie bolącego biodra czy nogi może być wręcz niemożliwe. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, a nie tylko wtedy, gdy poruszanie się staje się niemożliwe.

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Przez biodro przebiega wiele naczyń krwionośnych oraz nerwy, włącznie z nerwem kulszowym znajdującym się po jego tylnej stronie, a także nerwem udowym z przodu.*

*Arthritis Foundation National Office: http://www.arthritis.org/about-arthritis/where-it-hurts/hip-pain/hip-anatomy.php
**Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 62.

Jaka jest przyczyna bólu bioder?

Budowa stawu biodrowego ułatwia wykonywanie płynnych ruchów, dzięki czemu radzi on sobie dobrze z powtarzającymi się ruchami oraz użytkowaniem pod obciążeniem (na przykład podczas biegu i wchodzenia po schodach). Kiedy jednak mięśnie, nerwy, więzadła i ścięgna (tkanki miękkie) poddawane są obciążeniom, szczególnie w coraz późniejszym wieku, może pojawić się stan zapalny powodujący ból stawu biodrowego.

Zlokalizuj przyczynę swego bólu - piktogram

Zlokalizuj przyczynę bólu

Ból biodra można odczuwać w różnych obszarach ciała znajdujących się w pobliżu stawu biodrowego. Umiejscowienie takiego bólu pomoże w zdiagnozowaniu jego przyczyny. Jeśli odczuwasz ból po wewnętrznej stronie biodra lub pachwiny, może to wskazywać na problemy z biodrem. Natomiast ból po zewnętrznej stronie biodra, w górnej części uda lub zewnętrznej części pośladka może być spowodowany problemami istniejącymi w tkankach miękkich. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.

Poważniejsze przyczyny bólu bioder - infografika

Poważniejsze przyczyny bólu bioder

Do bardziej poważnych przyczyn bólu stawów biodrowych należą na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów, złamania kości, zwichnięcia kości na skutek urazów, stany zapalne wypełnionych płynem „torebek” znajdujących się między kośćmi (tzw. zapalenie kaletki maziowej). W każdym z tych zawsze należy zgłosić się do lekarza.


Leczenie specjalistyczne

Jeśli ból bioder spowodowany jest uszkodzeniami mięśni lub ścięgien albo zapaleniem ścięgien, środki przeciwbólowe pomogą zmniejszyć obrzęk i przynieść ulgę w bólu. Łagodne ćwiczenia oraz rozciąganie również mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości stawów. Jeśli odczuwany ból jest ostry lub jeśli nie zmniejszy się w ciągu tygodnia mimo przyjmowania środków przeciwbólowych (pamiętajmy że Voltaren doustny może być stosowany max 5 dni), należy zawsze skontaktować się z lekarzem. Wizyta u lekarza jest również konieczna, jeśli przydarzył się upadek, ból przybiera na sile lub jeśli masz gorączkę i źle się czujesz.

Łagodzenie bólu bioder – wskazówki

Stań prosto i unieś ramiona przez 5 sekund - piktogram
Schudnij, aby zmniejszyć obciążenie bioder.
Ściągnij łopatki do tyłu przez 5 sekund - piktogram
Nie przebywaj zbyt długo w pozycji stojącej.
Ściągnij łopatki w dół przez 5 sekund - piktogram
Noś buty na płaskiej podeszwie.
Rozluźnić mięśnie i powtórzyć 10 razy
Prowadź aktywny tryb życia, uprawiając niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak np. pływanie.
Ikona przedstawiająca uraz nogi
Zawsze rób rozgrzewkę przed rozpoczęciem treningu, a po jego zakończeniu nie zapomnij się rozciągnąć.
Ikona przedstawiająca apteczkę pierwszej pomocy
Zasięgnij porady lekarza lub pielęgniarki.

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Czym jest ból?

Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.

Dowiedz się więcej

Produkty Voltaren* vs choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest częstą przyczyną bólu stawów. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób produkt Voltaren MAX, moga pomóc w złagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów.

*dostępne bez recepty

Dowiedz się więcej

O chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu (zapalenia stawów). Dowiedz się więcej na temat jej przyczyn i sposobów łagodzenia bólu.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 8.

Dowiedz się więcej