Mężczyzna łapiący się za plecy w okolicy karku, podświetlony szkielet kręgosłupa

Dowiedz się
więcej na temat typowych urazów

Urazy układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak naciągnięcia czy zwichnięcia, mogą wydarzyć się w pracy, w domu lub podczas uprawiania sportów. Mogą być niewielkie, jednak czasami mogą też być poważne. Przyjrzymy się teraz typowym urazom i sposobom ich leczenia. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.

Wylecz się z bólu

Urazy

W zależności od urazu występujące objawy mogą być nieznaczne lub poważne oraz krótkotrwałe lub długotrwałe.

Ostre urazy pojawiają się nagle i może im towarzyszyć ostry, silny ból, obrzęk i brak ruchomości danej części ciała.

 

01

Zwichnięcia (w przypadku naciągnięcia, skręcenia lub zerwania więzadła) i naderwania (w przypadku naciągnięcia lub naderwania mięśni) zdarzają się często. Do ich objawów należą: ból, obrzęk, siniaki, skurcze mięśni i niezdolność do swobodnego poruszania uszkodzonymi stawami.

02

Jaki wpływ mają na Ciebie urazy?

Zwichnięcia i naderwania mogą od samego początku wymagać profesjonalnej opieki medycznej i mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych zajęć. Poważne urazy, takie jak złamania, zerwane więzadła i zwichnięcia mogą powodować pojawienie się znacznego bólu. W takiej sytuacji wymagana jest specjalistyczna opieka medyczna i odpowiednia ilość odpoczynku koniecznego do odzyskania zdrowia.

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Nigdy nie próbuj „rozchodzić” urazu układu mięśniowo-szkieletowego. Gdy poczujesz ból, przestań chodzić, bawić się czy ćwiczyć, ponieważ w przeciwnym wypadku możesz tylko pogorszyć uraz.

*2016. Badanie Global Pain Index Full Report. GSK Global Pain Index

Przyczyny i rodzaje urazów

Urazu można doznać zarówno w pracy, jak i w domu, uprawiając sport czy prowadząc samochód. Powodami urazów podczas pracy mogą być poślizgnięcia, upadki czy podnoszenie ciężarów, a najczęstsze urazy sportowe obejmują urazy kolan, ścięgna Achillesa, zwichnięcia i naderwania oraz urazy barków.

Urazy w pracy - piktogram

Urazy w miejscu pracy

Niektóre z najczęstszych przyczyn urazów w miejscu pracy to potknięcia, poślizgnięcia się i upadki, a także wypadki związane z podnoszeniem ciężarów. Najczęstsze rodzaje urazów w miejscu pracy to zwichnięcia, naderwania, urazy pleców, głowy i szyi oraz choroby z przeciążenia.

Urazy sportowe piktogram

Urazy sportowe

Urazy sportowe mogą dotyczyć niemal każdej części ciała, włącznie z mięśniami, kośćmi, stawami i tkanką łączną (ścięgna i więzadła). Najczęstsze rodzaje urazów sportowych to naderwania i zwichnięcia. Urazy kolan mogą pojawiać się na skutek uprawiania sportów lub ćwiczeń, w wyniku nadmiernego obciążenia, uszkodzeń chrząstki lub zerwania więzadeł. Urazy ścięgna Achillesa występują, gdy uszkodzone zostaje ścięgno łączące mięsień łydki z piętą. Przyczynami urazów sportowych mogą być wypadki, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia, niewłaściwe ubrania lub buty, brak kondycji lub nieprzeprowadzenie rozgrzewki lub brak właściwego rozciągnięcia mięśni przed rozpoczęciem rozgrywki.


Leczenie specjalistyczne

Leczenie urazu zależy od jego rodzaju i stopnia uszkodzenia ciała. Niewielkie urazy często można wyleczyć metodami domowymi. Aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny, można stosować sprzedawane w aptece bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jeśli uraz powoduje silny ból, obfite krwawienie, drętwienie, gdy obciążanie uszkodzonego obszaru ciała jest niemożliwe lub jeśli bólowi towarzyszy rosnący obrzęk albo niestabilność stawów, należy udać się do lekarza. Lekarz może zalecić przeprowadzenie rehabilitacji, by poddana urazowi część ciała wróciła do normalnego poziomu sprawności. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.

Uśmiechnięta, ciepło ubrana kobieta w zimowej scenerii

5 częstych urazów

Stań prosto i unieś ramiona przez 5 sekund - piktogram
Ból umiejscowiony z tyłu lub wokół rzepki kolanowej.
Ściągnij łopatki do tyłu przez 5 sekund - piktogram
Ból na zewnętrznej stronie górnej części przedramienia, tuż poniżej zagięcia łokcia.
Ściągnij łopatki w dół przez 5 sekund - piktogram
Występuje na skutek naciągnięcia, skręcenia lub naderwania więzadeł. Skręcenia często również dotyczą kolan i nadgarstków.
Rozluźnić mięśnie i powtórzyć 10 razy
Ból odczuwany po wysiłku, wzdłuż kości piszczelowej.
Ikona przedstawiająca uraz nogi
Naciągnięte lub naderwane mięśnie lub ścięgna znajdujące się z tyłu uda. Naciągnięcia zdarzają się także często w przypadku pleców.

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia fizyczne, a Twoje ciało

Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?

Dowiedz się więcej

Anatomia ciała

Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.

Dowiedz się więcej

Łagodzenie bólu

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają różne produkty przeciwbólowe, by ułatwić Ci wybór odpowiedniego środka, który pomoże Tobie w walce z bólem z odczuwanym przez Ciebie bólem.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 30.

Dowiedz się więcej