Mężczyzna łapiący się za bolący kark

Dowiedz się więcej na temat bólu karku

Ból karku może pojawić się na skutek stresu, napięcia i przyjmowania złej postawy. Zwykle cierpimy na niego w coraz większym stopniu w miarę upływu lat.
Przyjrzymy się teraz jego przyczynom i sposobom jego łagodzenia.
Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń
lekarza lub farmaceuty.

Wylecz się z bólu

Objawy bólu karku

Uczucie sztywności w karku może powodować ból rozprzestrzeniający się na barki i ramiona.

Ból karku może być związany z uciskiem nerwów szyjnych, powodującym drętwienie, osłabienie lub mrowienie dłoni i ramienia.

01

Bólowi karku mogą towarzyszyć: uczucie napięcia mięśni, skurcze i bóle głowy. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

02

Poruszając głową, możemy słyszeć odgłosy strzelania czy zgrzytania, powodowane przez przemieszczające się i ocierające się o siebie kości lub więzadła napotykające kość.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból karku?

Ból karku może być naprawdę uciążliwy i nieprzyjemny, gdy utrudnia wykonywanie najbardziej podstawowych ruchów, takich jak obracanie głowy i próba obejrzenia się za siebie lub podnoszenie toreb z zakupami.
 

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Gdy budząc się poczujesz, że Twoja szyja skręcona jest w jedną stronę i unieruchomiona w tym położeniu, może to być ostry kręcz szyi. Pojawia się on na skutek urazu mięśni karku. Jego przyczynami mogą być zła pozycja podczas snu. Zazwyczaj utrzymuje się zaledwie 24-48 godzin, ale poprawę można uzyskać nawet dopiero po tygodniu.*

*[ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.nhs.uk/Conditions/neck-pain/Pages/Introduction.aspx. [Stan na: 18 kwietnia 2016 r.]
**Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 47.

Dlaczego boli nas kark?

Ból karku może mieć wiele przyczyn, od urazów przez schorzenia takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów aż po stres, napięcie i złą postawę. Jest to bardzo powszechny problem, jednakże częściej cierpimy na tę dolegliwość w podeszłym wieku.

Zwracaj uwagę na swoją postawię - piktogram

Dbaj o prawidłową postawę

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu karku jest napięcie lub naciągnięcie mięśni spowodowane złą postawą, na przykład podczas oglądania telewizji, siedzenia przed komputerem, spania w niewygodnej pozycji lub zbytniego skręcania i obracania szyi. Napięcie mięśni szyi może być również spowodowane stresem.

Wypadki i przyczyny anatomiczne - piktogram

Wypadki, przyczyny anatomoczne

Ból karku może być także skutkiem urazów kręgów szyjnych powstałych na przykład podczas uderzenia innego samochodu w tylną część Twojego pojazdu. W takiej sytuacji głowa odchyla się do tyłu i do przodu. Innym powodem może być anomalia w budowie anatomicznej odcinka szyjnego. W każdym z tych przypadków należy zasięgnąć porady lekarza.


Leczenie specjalistyczne

Ból karku rzadko stanowi objaw poważniejszego problemu i zazwyczaj można go złagodzić za pomocą domowych środków. Leki przeciwbólowe to częsty sposób leczenia bólu karku, niezależnie od tego, czy przyjmowane są doustnie czy miejscowo – bezpośrednio w obolałym miejscu. Można również skorzystać z gorących lub zimnych okładów i łagodnych ćwiczeń usprawniających ruchomość szyi, kontrolować swoją postawę, by nie pogarszała urazu przez nieprawidłowe ułożenie. Jeśli jednak bólowi karku towarzyszy drętwienie, utrata siły w ramionach i dłoniach albo też odczuwasz świdrujący ból biegnący do barku lub ramienia, zawsze zalecana jest wizyta u lekarza. Możesz go poprosić o pokazanie Ci odpowiednich ćwiczeń, takich jak rozciąganie i łagodne ruchy, pomagające w odzyskiwaniu siły i elastyczności ruchów. 

Uśmiechnięta dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych płynąca na kajaku przez jezioro

Przyczyny bólu karku

Ikona przedstawiająca dłoń
Ikona przedstawiająca chłodzenie
Ikona przedstawiająca tabletki
Ikona przedstawiająca przyrząd do ćwiczenia mięśni dłoni
Zła postawa ciała podczas oglądania telewizji lub patrzenia się na ekran komputera.
Spanie w niewygodnej pozycji.
Skręcanie lub obracanie szyi w sposób ekstremalny.
Napięcie związane ze stresem.

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Czym jest ból?

Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.

Dowiedz się więcej

Jak działają produkty Voltaren?*

Dowiedz się, jak działają produkty Voltaren dostępne bez recepty, by uśmierzać ból, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać powrót do zdrowia.

*dostępne bez recepty

Dowiedz się więcej

Ćwiczenia fizyczne, a Twoje ciało

Dowiedz się więcej na temat korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia fizyczne. W jaki sposób utrzymywanie dobrej formy pomaga zachować zdrowie i łagodzić ból?

*WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/.

Dowiedz się więcej