Zrozum ból

Czym jest ból?

Znajdziesz tu informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ból i poznać jego liczne przyczyny.

Co to jest ból fizyczny?

Ból to nieprzyjemne uczucie, które może ograniczyć zdolności i możliwości danej osoby niezbędne do wykonywania codziennych czynności. Często stanowi wczesny sygnał ostrzegawczy informujący o tym, że coś niewłaściwego dzieje się z organizmem. Powszechnie przyjęta definicja bólu opracowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu brzmi następująco: „Ból to nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane jako takie uszkodzenie.”

Ból fizyczny może przyjmować różne natężenie: od niewielkiego dyskomfortu odczuwanego w jednym miejscu po bardzo silny ból. Może być ostry i krótkotrwały lub przerodzić się w długotrwały problem. Ostry ból pełni funkcję ochronną. Uczy unikania obrażeń ciała lub potencjalnie szkodliwych dla niego sytuacji i chroni uszkodzoną część ciała w trakcie procesu leczenia.

Ból fizyczny występuje często i niekiedy może wpływać na codziennie wykonywane czynności. Jeśli ból pozostanie nieleczony lub będzie leczony niewłaściwie, może przerodzić się w ból chroniczny. Zawsze warto skonsutlować się z lekarzem. Więcej informacji na temat rodzajów bólu znajduje się na tej stronie („typologia bólu”).

 

Zdefiniowanie bólu ciała - ojciec z synem

Dlaczego odczuwamy ból?

Ból może stanowić nieprzyjemne odczucie, dlatego wiele osób dokłada największych starań, by dowiedzieć się, jak można go łagodzić. Gdybyśmy nie czuli bólu, nie moglibyśmy unikać powtarzających się urazów lub trwałych obrażeń ciała. W procesie ewolucji ból stał się mechanizmem obronnym, który ostrzega nas przed kontuzjami, dając nam szansę na ochronę naszego organizmu.

Ból to bardzo złożony proces sterowany za pomocą układu nerwowego. Pojawia się, gdy bodźce zewnętrzne – na przykład dotknięcie goracym przedmiotem – uruchamiają działanie receptorów nerwowych, które wysyłają odpowiednią informację za pomocą rdzenia kręgowego do mózgu. Receptory te rozpoznają wysokie i niskie temperatury, dotyk, nacisk i ból. Ból może wyzwolić inne objawy fizyczne, takie jak nudności, zawroty głowy i osłabienie.

Często pierwszym impulsem w chwili, gdy czujemy ból, jest chęć pozostania w bezruchu. Wiele osób uważa, że odpoczynek pomaga w leczeniu przyczyny bólu, jednak w rzeczywistości niekiedy umiarkowany ruch może prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia.

Identyfikowanie i leczenie bólu

Ból ostrzega przed dalszymi uszkodzeniami ciała i nakłania nas do jego ochrony. Ból fizyczny może jednak także sprawić, że codzienne czynności staną się trudne do wykonania, a ponadto spowolni proces powrotu do pełnej sprawności. Przede wszystkim zaś może zmienić dotychczasowy styl życia i wpłynąć na wykonywaną pracę, związki z innymi ludźmi oraz na niezależność. Ból jest zawsze odczuciem subiektywnym. Każdy odczuwa go w inny sposób.

Ból ostry zazwyczaj pojawia się dość nagle i stanowi znak, że nasz organizm doznał uszkodzenia. Powinien ustąpić, gdy uszkodzenie zostanie wyleczone. Ból przewlekły trwa dłużej niż ostry i czasami jest trudny do leczenia. Zazwyczaj jest powiązany z długotrwałą chorobą. W przeciwieństwie do bólu ostrego, ból przewlekły powiązany jest z dysfunkcjami lub schorzeniami utrzymującymi się przez dłuższy czas. Jeśli obawiasz się, że możesz cierpieć na ból chroniczny, zawsze należy skonsutlować się z lekarzem.

Leczenie bólu fizycznego obejmuje szeroką gamę metod ze względu na dużą ilość czynników związanych ze sposobem doświadczania bólu przez daną osobę oraz jego liczne przyczyny. Do leków przeciwbólowych zaliczamy m. in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kortykosteroidy i inne.

Zanim sięgniemy po jedną z metod leczenia bólu, taką jak na przykład żel do stosowania miejscowego lub tabletki przeciwbólowe, powinniśmy zrozumieć przyczynę pojawienia się bólu i poznać najlepsze sposoby na poradzenie sobie z nim. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – raport, s. 9. 

Dowiedz się więcej

Jak działają produkty Voltaren?*

Dowiedz się, jak działają produkty Voltaren dostępne bez recepty, by uśmierzać ból, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać powrót do zdrowia.

*dostępne bez recepty

Dowiedz się więcej

Rodzaje bólu i jego leczenie

Dowiedz się, jak leczyć określony rodzaj bólu.

Dowiedz się więcej

Różne rodzaje bólu

Uzyskaj więcej informacji na temat różnych rodzajów odczuwanego bólu i dowiedz się, co się za nim kryje.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – raport, s. 8.

Dowiedz się więcej