Zrozum ból

Różne rodzaje bólu

Uzyskaj więcej informacji na temat różnych rodzajów odczuwanego bólu i dowiedz się, co się za nim kryje.

Klasyfikacja bólu

Zdefiniowanie bólu stanowi ogromne wyzwanie dla międzynarodowej społeczności medycznej już od setek lat. Aktualnie obowiązująca definicja, opracowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu, brzmi następująco:
„nieprzyjemne doznanie zmysłowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane jako takie uszkodzenie.” Ból może być ostry i krótkotrwały lub chroniczny, długotrwały. Istnieją liczne sposoby klasyfikacji bólu. Wiele z nich nakłada się na siebie, ale powszechnie stosowane klasyfikacje bólu zawierają następujące elementy:

  • Ból nocyceptywny jest powodowany przez uszkodzenia ciała, pełni funkcję ochronną. Typowe przykłady: bóle somatyczne, na przykład bóle stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, ból dolnej części pleców, urazy sportowe, bóle pozabiegowe.
  • Ból zapalny odczuwamy w przypadku uszkodzenia tkanek miękkich układu mięśniowo-szkieletowego. Ten rodzaj bólu jest często miejscowy i opisuje się go jako tępy, bolesny. Najczęściej pojawia się na wysokości barków, bioder i dłoni, ale może również wystąpić w dolnej części pleców.
  • Ból neuropatyczny jest spowodowany urazami lub nieprawidłowym działaniem układu nerwowego. Powodują go uszkodzenia lub choroby wpływające na części układu nerwowego, często bez oczywistych dowodów fizycznych. Jest często opisywany jako pieczenie, mrowienie, świdrujący lub kłujący ból. Ten rodzaj bólu zazwyczaj występuje w ciągu kilku dni lub tygodni po odniesieniu obrażeń ciała, w falach przybierających na częstotliwości i intensywności. Czasami brak oczywistego źródła bólu i może on wystąpić spontanicznie.

*Differential Diagnosis: Nociceptive and Neuropathic Pain. Bruce Nelson, MD, 1 June 2006.

Przyczyny

Nasz organizm odczuwa ból z różnych powodów. Objawy bólu rzadko występują bez objawów towarzyszących i w związku z tym podczas odczuwania bólu może oddziaływać wiele mechanizmów. Przykładowo, stan zapalny jest częstym powodem bólu nocyceptywnego, ale może się pojawiać także przy bólu neuropatycznym.

Powodem bólów somatycznych i zapalnych jest zazwyczaj uszkodzenie tkanek na skutek powtarzających się urazów, nadmiernej aktywności, nieużytkowania lub niepoprawnego użytkowania poszczególnych części ciała. Ból neuropatyczny pojawia się w przypadku uszkodzenia, dysfunkcji lub urazów nerwów, przez co wysyłają one niepoprawne sygnały do ośrodków bólu.

Zarówno ból nocyceptywny, jak i neuropatyczny może być ostry lub chroniczny. Ból ostry informuje nas o pojawieniu się obrażeń ciała. Przykład: oparzenie dłoni płytą grzewczą. Ból mówi nam, że doznaliśmy urazu. Ból ostry pojawia się nagle i zwykle nie trwa zbyt długo. Gdy uszkodzenie ciała zostanie wyleczone, ból zniknie. Ból chroniczny jest bardziej poważny i trwały. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – raport, s. 8. 

Czas udoskonalić swoją postawę

Zła postawa, na przykład pochylanie się nad biurkiem lub kierownicą przez długi okres czasu, może prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i bólu pleców. W tym miejscu proponujemy wprowadzenie niewielkich zmian, dzięki którym udoskonalisz swoją postawę. Pomoże Ci to w złagodzeniu bólu.

Dowiedz się więcej

Łagodzenie bólu

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób działają różne produkty przeciwbólowe, by ułatwić Ci wybór odpowiedniego środka.

Dowiedz się więcej

Rodzaje bólu i jego leczenie

Dowiedz się, jak leczyć określony rodzaj bólu.

Dowiedz się więcej

Czym jest zapalenie?

Poznaj procesy powodujące stany zapalne, ich przyczyny i odczuwane skutki.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – raport, s. 8

Dowiedz się więcej