Share this page

Skąd się bierze ból?

Ból ma wiele różnych postaci: ból głowy, ból pleców, ból mięśni czy ból stawów. Ból ma nie tylko różne formy, lecz także sposób postrzegania bólu jest zróżnicowany w zależności od osoby. Ten sam ból może być oceniony w różny sposób – od „nieznośnego” do „nieznacznego”. Istnieje jednak zgoda co do jednego: ludzie odczuwający ból chcieliby pozbyć się go jak najszybciej.

Niemniej jednak, ból pełni istotną rolę: jest to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez ciało. Kiedy ból powraca przez długi czas, ciało często chce nas ostrzec, byśmy zwrócili uwagę na chorobę lub obciążenie emocjonalne. Ból pojawia, się kiedy bodźce fizyczne, temperaturowe, chemiczne lub elektryczne przekraczają pewien próg – innymi słowy, kiedy następuje uszkodzenie ciała. Takie uszkodzenie może prowadzić do zapalenia, które z kolei jest przyczyną bólu.

Receptory czuciowe, nazywane także czujnikami bólu, znajdujące się we wszystkich tkankach, nawet w skórze i praktycznie we wszystkich narządach, są aktywowane przez neuroprzekaźniki. Długimi przewodami nerwowymi wysyłają one informacje do głównego punktu rdzenia kręgowego. Każdy, kto sparzy się o gorący piecyk, odruchowo zabierze rękę, zanim w sposób świadomy odczuje ból. Rdzeń kręgowy transmituje sygnał bólowy do mózgu, gdzie jest on przetwarzany w różnych ośrodkach. Bodziec odbierany jest jako ból dopiero wtedy, gdy dotrze do wzgórza, dużego obszaru międzymózgowia. Układ limbiczny – obszar mózgu pierwotnie przetwarzający wrażenia – dokonuje emocjonalnej oceny bólu. Kora mózgowa określa umiejscowienie bólu i ocenia jego intensywność. W zależności od wyniku procedura oceny może uruchomić inhibitory bólu. W tym celu mózg wysyła impulsy z powrotem do źródła pochodzenia bólu.

Skąd się bierze ból?

Ból przewlekły to ból utrzymujący się zbyt długo lub nawracający. Ból staje się przewlekły, kiedy układ nerwowy jest przeciążony poprzez nieustanne bombardowanie bodźcem bólowym. Układ nerwowy walczy z natarciem poprzez złożone zmiany: receptory czuciowe reagują na bodźce bólowe w sposób bardziej wrażliwy i wysyłają sygnały o bólu w odpowiedzi na słabe bodźce. W międzyczasie sygnały z mózgu blokujące ból stają się słabsze. W miarę upływu czasu ból zostaje odłączony od swojego źródła. Ból może utrzymywać się nawet po wyleczeniu pierwotnego urazu, ponieważ układ nerwowy „nauczył się” bólu. Szybkie, skuteczne leczenie może zapobiec przejściu ostrego bólu w ból przewlekły.

Zalecana strategia produktu

Voltaren® Emulgel® 1%Voltaren® Emulgel® 1%

Najpopularniejszy na świecie niesteroidowy przeciwzapalny lek dostępny bez recepty. Preparat o działaniu miejscowym, który leczy ból i zapalenia.

Więcej

Znajdź sport dla siebie

Znajdź sport dla siebieSzukasz sposobów na utrzymanie kondycji?

Możesz skorzystać z prostego narzędzia, by znaleźć sport lub ćwiczenie, które Ci odpowiada!

Więcej

Przewodnik po bólu

Przewodnik po bóluCiesz się swobodą ruchu

Skorzystaj z naszego prostego interaktywnego narzędzia, by znaleźć najlepsze ćwiczenia, sposoby leczenia oraz porady stworzone specjalnie dla Ciebie.

Więcej

Prawa autorskie © 2012 Novartis Poland Sp. z o.o