Share this page

Co to jest ból?

W bólu, który jest zjawiskiem złożonym, pośredniczy układ nerwowy. W chorobach takich jak zapalenie stawów lub w przypadku skręceń czy naciągnięć, w stawach lub mięśniach może pojawić się zapalenie. Gdy następuje podrażnienie lub uszkodzenie lub na skutek procesu zapalnego, następuje uwolnienie substancji chemicznych, takich jak prostaglandyny, które stymulują wysyłanie do mózgu informacji o bólu.

Dlaczego odczuwanie bólu jest istotne?
Gdybyśmy nie odczuwali bólu, trudniej byłoby nam określić, kiedy nasze ciało zostało uszkodzone. Ból zmusza nas do zmiany naszego zachowania w celu ochrony przed dalszymi problemami. Zmusza nas również do przyjęcia leków, które pomagają uporać się ze źródłem bólu: uszkodzeniem lub zapaleniem. Bez sygnału ostrzegawczego, jakim jest ból, ludzie byliby w znacznie gorszej sytuacji.

Identyfikacja bólu
Przed sięgnięciem po środki przeciwbólowe, należy zadać sobie pytanie, dlaczego ból się pojawił, a jeśli są co do tego wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Istnieje wiele rodzajów bólu, z których większość nie jest obca nikomu – od bólów głowy do skręceń czy bólu zęba. Powszechnymi rodzajami bólu są bóle pleców i głowy.

Dla większości ludzi ból stawów jest częstą i doskonale znaną dolegliwością, szczególnie w starszym wieku, kiedy jest on powodowany chorobą zwyrodnieniową stawów. Ból stawów u ludzi młodych jest najczęściej  skutkiem urazów lub zapalenia tkanek miękkich otaczających staw, np. w przypadku łokcia tenisisty, gdzie ból pojawia się w okolicy przyczepu mięśnia znajdującego się w okolicy łokcia.

Voltaren® Acti

Voltaren® ActiVoltaren® Acti

Doustny preparat stosowany w przypadku bólu mięśni i bólów reumatycznych.

Więcej

Ćwiczenia wg rodzaju bólu

Ćwiczenia na zapobieganie bólowiĆwiczenia na zapobieganie bólowi

Dowiedz się, jakie ćwiczenia mogą pomagać w zapobieganiu bólom związanym z różnymi chorobami – od bólu pleców aż po bóle stawów.

Więcej

Przewodnik po bólu

Przewodnik po bóluCiesz się swobodą ruchu

Skorzystaj z naszego prostego interaktywnego narzędzia, by znaleźć najlepsze ćwiczenia, sposoby leczenia oraz porady stworzone specjalnie dla Ciebie.

Więcej

Prawa autorskie © 2012 Novartis Poland Sp. z o.o