Mężczyzna łapiący się za bolący bark

Bóle barków – wyjaśnienie

Barki są szczególnie podatne na kontuzje, naderwania, zwichnięcia i uczucie bolesnej sztywności
zwane „zamrożonym barkiem”.
Przyjrzymy się teraz najczęstszym przyczynom bólu
barków i sposobom radzenia sobie z nim. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem.

Wylecz się z bólu

Objawy bólu barków

Charakter bólu barków jest różnorodny, w zależności od przyczyny problemu. Można go odczuwać na wiele sposobów.

Ból barków można odczuwać przez cały czas lub tylko w chwilach, gdy chce się nimi poruszyć. Bolesność gdy wykonuje się nim ruchy może być tymczasowa lub trwała (wtedy wymaga diagnozy medycznej i leczenia).

01

W przypadku zapalenia ścięgien lub kaletki maziowej (gdy płyn zbiera się w torebce amortyzującej staw barkowy) dyskomfort pojawia się stopniowo. Mogą pojawić się trudności z zasypianiem na jednym z boków.

02

„Zamrożony bark” może powodować ból i uczucie zesztywnienia, a także ograniczać ruchomość całego barku.

03

Jaki wpływ ma na Ciebie ból barków?

Dzięki barkom mamy możliwość podnoszenia ramion i swobodnego poruszania nimi. Kiedy pojawia się w nich ból, codzienne czynności, takie jak czesanie czy ubieranie się, mogą stać się trudne do wykonania. Ból barków utrudnia uprawianie sportu, podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz sięganie nad głowę.

Wylecz się z bólu

CZY WIESZ, ŻE...?

Pierścień rotatorów to grupa mięśni i ścięgien znajdujących się w barku, które łączą ramię z łopatką. Ścięgna zapewniają stabilizację barku, a mięśnie umożliwiają poruszanie nim.*

*[ŹRÓDŁO INTERNETOWE] Informacje dostępne na stronie internetowej: http://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-rotator-cuff.
**Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014.

Dlaczego bolą nas barki?

Istnieje wiele powodów bólu barków. Jednym z nich może być na przykład zapalenie ścięgien lub kaletki maziowej, zerwane ścięgno lub choroba zwyrodnieniowa stawów, które mogą powodować ból i uczucie ograniczonej ruchomości w barku.

Bóle barku spowodowane zapaleniem kaletki maziowej, ściegień, uszkodzeniami chrząstki - piktogram

Zapalenie kaletki maziowej lub ścięgien, uszkodzenia chrząstki

Powodem bólu barków może być zapalenie kaletki maziowej (zapalenie „torebek” między kościami a tkankami miękkimi) lub zapalenie ścięgien (rozwijające się powoli zużycie ścięgien, powstałe na skutek przeforsowania). Ból może wystąpić w chwili zerwania ścięgna z powodu kontuzji lub długotrwałego zbytniego obciążania ścięgna. Staje się coraz częstszą przypadłością w miarę upływu lat, ponieważ ścięgna słabną z wiekiem.

Bolesne schorzenia barków - piktogram

Bolesne schorzenia barków

Zespół ciasnoty barkowej – pojawia się, gdy ścięgna mięśniowe zostaną uwięzione i często ocierają się o położoną wyżej kość. Może to powodować ból. W niektórych przypadkach pojawia się również „zamrożony bark”, bolesne uczucie zesztywnienia pojawiające się na skutek stanu zapalnego elastycznej tkanki otaczającej staw barkowy. Wyżej wymienione objawy należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie specjalistyczne

Aby złagodzić ból barku, można korzystać z dostępnych doustnych leków przeciwbólowych lub środków stosowanych miejscowo – stosowanych bezpośrednio na bark. Ciepłe lub zimne okłady również mogą przyczynić się do zmniejszenia bólu. Jeśli odczuwany ból jest intensywny lub ulega pogorszeniu, zawsze zalecana jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi stosowne badanie, poszukując nieprawidłowości, obrzęków, deformacji, tkliwości lub osłabienia mięśni, a także sprawdzi zakres ruchu barku i jego siłę. Może ponadto wypisać skierowanie na badania obrazowe (np. RTG), a także polecić leki przeciwzapalne, kiedy przeprowadzi stosowne badania. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia lekarz może polecić także wykonywanie łatwych ćwiczeń rozciągających oraz fizykoterapię.

Kobieta przeciągająca się na plaży, łapiąca się za przedramię

Rozciągaj barki

Poniższe proste ćwiczenia na rozciąganie pomagają złagodzić ból i zapobiegają pojawianiu się podobnych objawów w przyszłości:

Odkryj gamę naszych produktów

Dowiedz się, jak nasze produkty mogą Ci pomóc

Odkryj gamę produktów Voltaren dostępnych bez recepty i znajdź odpowiedni produkt, który pomoże Ci łagodzić ból. Korzystając z dowolnej metody leczenia bólu należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Dowiedz się więcej

 packshot-image

Dowiedz się więcej

Czym jest zapalenie?

Poznaj procesy powodujące stany zapalne, ich przyczyny i odczuwane skutki...

Dowiedz się więcej

O chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych form artretyzmu (zapalenia stawów). Dowiedz się więcej na temat jej przyczyn i sposobów złagodzenia bólu.

Dowiedz się więcej

Fizjologia ciała

Dowiedz się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznaj zachodzące w nim w miarę upływu lat zmiany i uzyskaj informacje na temat radzenia sobie z bólem poszczególnych części ciała związanym z wiekiem.

*Wg badania GSK Global Pain Index Research 2014 – pełny raport, s. 78.

Dowiedz się więcej